DAMPER VE ELEMANLARI

     Damperler kanaldan geçen hava miktarına müdahale etmek için yapılan içinde kelebek klepe bulunan hava kısıcılardır. Galvanizli, paslanmaz veya alüminyum saç malzemeden imal edilirler. Havalandırma kanallarının uygulamasında hatların tek kanalda toplandığı durumlarda ve uzun hatlarda, özellikle hat ayrımlarında havanın homojen dağılımını sağlamak için damper kullanılması şarttır.
     Damperler ağızlarında çapına uygun ölçüde sızdırmazlık contasıyla imal edilirler ve spiral kenetli kanalların içine geçecek çapta yapılırlar. Montaj sırasında dirseğin ağzı kanalın ucuna yerleştirilerek kanalın içine doğru tatlı bir itmeyle dirsek kanala eklenmiş olur. Ardından yuvarlak kanalın dışından içiçe geçen kısımlar kolay vida veya perçinle sabitlenirler. Eğer contasız istenirse bütün fitingsler contasız olarak yapılırlar ve dolayısıyla maliyetleride %10 daha azalır.
     Damperin içindeki kelebek klepe merkezinden geçen bir mil ucuna takılan klepe kolu çevrilerek geçen hava debisinin (Q) ayarı yapılır. Debi ayarında istenilen değere ulaşıldığında klepe kolunun üzerindeki kelebek somun sıkılarak içerdeki klepe sabitlenmiş olur. Tekrar ayar yapılamak istendiğinde somun gevşetilerek yapılabilir.                         
  Copyright © GOLD YAPI - All Rights Reserved                           info@ozenes.com - 444 69 43