DİRSEKLER

     Yuvarlak havalandırma kanallarında hat dönüşlerinde kullanılan dirsekler, özel olarak yapılmış makinalarda imal edilir. Galvanizli, paslanmaz veya alüminyum rulo saçtan özel olarak çıkan segman parçalar makinalarla şekillendirme yapılarak birbirlerine kenetlenecek hale getirilir. Yine özel bir makinada segmanlar birleştirilir ve kenetlemeye parelel bir hareketle sıkıca kenetlenir.

kenet.jpg (1808 bytes) kenet.jpg (1808 bytes) kenet.jpg (1808 bytes)
     İmalatlar isteğe bağlı olarak boyalı ve iç veya dış izoleli olarak yapılabilir.

      TEKNİK ÖZELLİKLER VE MONTAJ BİLGİLERİ
     Bütün fittinglerde olduğu gibi dirseklerde ağızlarında çapına uygun ölçüde sızdırmazlık contasıyla imal edilirler ve spiral kenetli kanalların içine geçecek çapta yapılırlar.
     Montaj sırasında dirseğin ağzı kanalın ucuna yerleştirilerek kanalın içine doğru tatlı bir itmeyle dirsek kanala eklenmiş olur. Ardından yuvarlak kanalın dışından içiçe geçen kısımlar kolay vida veya perçinle sabitlenirler.
 

     Eğer contasız istenirse bütün fitingsler contasız olarak yapılırlar ve dolayısıyla maliyetleride %10 daha azalır.
     Tekstil, ağaç veya kağıt sanayii gibi bazı uygulamalarda özellikle havayla birlikte başka maddelerinde iletimi yapıldığı ve hava hızının yüksek olduğu bazı uygulamalarda dirsekler veya diğer fittingsler flanşlı olarak yapılırlar. Bu durumda dirseklerin ağzı conta yerine dışa doğru açılmış gönyeli ve ayrıca takılmış flanşlı olur, sızdırmazlık contasıda montaj sırasında karşılıklı takılan ve birbirine civata ile sıkılan flanşlar arasında kullanılır.
              

     Dirsekler istenilen her açıda imal adilebilirler, standart açılar; 90º, 60º, 45º, 30º, 15º'dir. Fakat projede istenilen standart dışı açılar isteğe bağlı olarak maliyeti arttırılmaksızın üretilirler.
     Dönüş yarıçapları "R" standartta çapa eşit yapılır "R=ØD". Fakat istendiği takdirde R=1,5xØD, R=2xØD, R=2,5xØD, R=3xØD... yapılabilir.
     Ayrıca dirseği oluşturan segman yani parça sayısıda çapına göre 4, 5 ve 6 adettir. Segman sayısı isteğe bağlı olarak değiştirilebilir.
  Copyright © GOLD YAPI - All Rights Reserved                           info@ozenes.com - 444 69 43