DİKDÖRTGEN HAVA DAMPERLERİ

Damperler kanaldan geçen hava miktarına müdahale etmek için yapılan içinde kelebek klepe bulunan hava kısıcılardır. Galvanizli, paslanmaz veya alüminyum saç malzemeden imal edilirler. Havalandırma kanallarının uygulamasında hatların tek kanalda toplandığı durumlarda ve uzun hatlarda, özellikle hat ayrımlarında havanın homojen dağılımını sağlamak için damper kullanılması şarttır. Damperler ağızlarında çapına uygun ölçüde sızdırmazlık contasıyla imal edilirler ve spiral kenetli kanalların içine geçecek çapta yapılırlar. Montaj sırasında dirseğin ağzı kanalın ucuna yerleştirilerek kanalın içine doğru tatlı bir itmeyle dirsek kanala eklenmiş olur. Ardından yuvarlak kanalın dışından içiçe geçen kısımlar kolay vida veya perçinle sabitlenirler. Eğer contasız istenirse bütün fitingsler contasız olarak yapılırlar ve dolayısıyla maliyetleride %10 daha azalır.

DIŞTAN DİŞLİ TAHRİKLİ DİKDÖRTGEN HAVA DAMPERİ

Klima Santralleri, hava kanalları ve benzeri sistem ve ünitelerde kullanılır. Alüminyum profil ve kanatlardan oluşan, hava debisini ayarlama imkanı sağlayan plastik dişli tahrik mekanizmasıyla çalışır. Kanatlar, aerodinamik yapıya sahiptir. Kanatların dişliler üzerindeki yataklaması ile boşluksuz, hassas ayarı manuel ve serve motor ile kumanda edilebilir.SİGORTALI YANGIN DAMPERİ

Havalandırma ve klima sistemlerinde, hava kanalları ile yangın ve dumanın yayılmasını önleyici olarak kullanılan yangın damperleri; otomatik olarak çalışır. Hava kanallarına monte edildiği gibi betonarme ve tuğla duvar geçişlerinde de kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak ikaz anahtarı ilavesi ile havalandırma fanlarının stoplaması yapılır. 72°C'de eriyen ithal sigorta (flow switch) sayesinde kanat kendisini kapatır ve komşu mahallere yangının sıçramasını önler. Aynı zamanda hava sirkülasyonunu kapatarak yangının körüklenmesini önler.

 
  Copyright © GOLD YAPI - All Rights Reserved                           info@ozenes.com - 444 69 43